H2 KILÉGZÉSI TESZT
A gasztroenterológia speciális belgyógyászati szakterület, mely a gyomor és bélrendszer betegségeivel foglalkozik. Főbb diagnosztikai eszközei a labor vizsgálaton túl, a képalkotó vizsgálatok, illetve a tükrözéses vizsgálatok.
Kilégzési tesztek segítségével diagnosztizálhatjuk a laktóz érzékenységet, a gyomor és a nyombélfekélyt okozó Helicobacter pylori fertőzést, a vastagbél baktériumok által okozott kontaminált vékonybél szindrómát, illetve a fruktóz felszívódási zavart is. Ételintolerancia vizsgálatoknál az immunválasz következményeként kialakult ételérzékenységet vizsgáljuk.
A vizsgálat kizárólag gasztroenterológus szakorvos javaslatára történik, illetve az elvégzett eredmények szakorvosi konzultáció keretein belül kerülnek kiértékelésre. Szükség esetén a további diagnosztikai vagy terápiás eljárások a konzultáció alatt megbeszélésre kerülnek. A kilégzéses vizsgálattal igazolt laktózérzékenység – meghatározott feltételek teljesülése esetén- Személyi Jövedelemadó csökkentő tételnek minősül!
Vizsgálat menete:
A hidrogén kilégzéses vizsgálattal fájdalommentesen kimutatható a tejcukor érzékenység (laktózintolerancia), a kontaminált vékonybél szindróma, és a gyümölcscukor érzékenység (fruktóz intolerancia).
- A laktóz a tejben előforduló diszacharid, melyet a laktáz nevű enzim alakít át a vékonybélben felszívódó glükózzá és galaktózzá. Ha ez az enzim hiányzik, akkor a szervezet nem tudja átalakítani és hasznosítani a tejből származó cukrot.
- A kontaminált vékonybél szindróma esetében a vékonybélbe vastagbél-baktériumok jutnak, melyek erjedéses folyamatokat indítanak el, ami által károsodik a bélfal.
- A fruktóz (gyümölcscukor) egy monoszacharid, mely a bélből történő felszívódást követően egy enzim segítségével (fruktóz-1-foszfát-aldoláz) glükózzá (szőlőcukor) alakul. Ha hiányzik a szervezetből a lebontó enzim, akkor nem jön létre az átalakulás, aminek következtében leesik a vércukor, és olyan toxikus anyagok szabadulnak fej, melyet károsítják a májat.
A vizsgálat során elfogyasztott tesztfolyadék bomlása során hidrogéngáz keletkezik, mely a véráramba felszívódik és a tüdőn keresztül kilégzéskor távozik.
Megfelelő előkészítés után a páciens elfogyaszt egy laktóz, fruktóz vagy laktulóz tartalmú tesztfolyadékot. A vizsgálat alatt 180 percen keresztül 20 -30 percenként a kilélegzett levegőt egy – a mérőműszerhez csatlakoztatott – csutorába kell fújni a hidrogén szint emelkedésének mérése céljából.
A vizsgálat előkészületei a páciensre vonatkozóan:
- A vizsgálatot megelőző hónapban abba kell hagyni az antibiotikumok és probiotikumok szedését.
- Endoszkópos beavatkozások és műtétek után legalább 4 hétnek kell eltelnie a H2 vizsgálatig
- A vizsgálatot megelőző napon ne fogyasszon tejet, tejterméket, gyümölcsöt, zöldséget, mogyorót és olajos magvat
- A vizsgálat előtti napon ne fogyasszon alkoholt, szénsavas italokat és kerülje a dohányzást
- A vizsgálat napján csak tiszta vízzel mosson fogat, ne használjon fogkrémet, szájvizet, rágógumit vagy cukorkát, mert ezek az anyagok mind befolyásolják a vizsgálat eredményét
A tesztet nem javasoljuk:
- Kismamáknak és a szoptatás időszakában
- 18 éven aluliaknak
- Gyomorműtéten átesett személyeknek, akiknél a gyomor egy részét vagy egészét eltávolították
- Bármely hatóanyaggal szembeni túlérzékenység esetén
- Ha más gyomorfertőzés kockázata fennáll
A kilégzési teszteket kizárólag gasztroenterológiai szakorvosi javaslatra végezzük, így kérjük, ha ilyennel nem rendelkezik, a vizsgálatot megelőzően gasztroenterológiai szakorvosi vizsgálatra foglaljon időpontot!
Árak | |
---|---|
H2 kilégzési teszt (laktóz, laktulóz, fruktóz) | 15 000 Ft |
Szakorvosi szakvélemény kiállítása adóigazolási eljáráshoz (a kontrollvizsgálaton túl) | 10 000 Ft |
Veress Tünde
Szakápoló és gyógypedikűrös szakember
Dr. Méhész Magdolna
Belgyógyász, gasztroenterológus,
foglalkozás-egészségügyi szakorvos